Dilatační kardiomyopatie psů (srdeční slabost)
Jak je důležité provádět preventivní vyšetření srdce. Není nic horšího, když u svého psa zjistíte během jeho aktivního života, kdy na něm nic nepozorujete, při preventivním vyšetření, že vlastně pes je vážně nemocný.
Kdo se s tím setkal, ten ví o čem je řeč. Bohužel v dnešní době, kdy se u whippetů kryje bezhlavě a vše co se uchovní, bez znalostí původů, páry se sestavují tak, že nemají, ani jeden z rodičů zdravotní vyšetření, kdy se nehledí na barvu, na typ atd.., ale o tom není řeč. Preventivní vyšetření neznamená, že přestože rodiče budou v pořádku, že jejich děti nemohou nemocnět. Pokud nebude mít vyšetření alespoň pět generací předků, nikdy nebude záruka, že štěně je zdravé, ona ta záruka tedy nebude nikdy. Zatím není zcela prokázáno, o tom vedou veterináři diskuze, že je DCM dědičné. Článků na internetu o DCM je mnoho, tento vychází pouze ze základních informací. Velice pěkná studie je od MVDr Romana Kvapila. Tento článek určitě vyvolá diskuzi a také spekulace proč vznikl, ano máme vyšetřené feny, máme vyšetření i u otců štěňat a ano vyskytl se u nás JEDEN případ. Chci tímto apelovat na chovatele, aby věnovali tomuto problému pozornost.
Děkuji Beranová K. ( zdroj článku internet - www.zelenaveterinahorovice.cz)
Rebecca E. Gompf, DVM, MS, DACVIM (Cardiology)
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Popis
Dilatační kardiomyopatie je onemocnění, při kterém se srdeční sval slábne a ochabuje a srdeční komory se rozšiřují. Srdce není schopno dostatečně pumpovat krev do těla, zvíře ztrácí energii a tekutina unikající z cév se hromadí v plicích a břišní dutině. Jak se srdce rozšiřuje, chlopně mezi síněmi a komorami přestávají těsnit, což srdce ještě více zatěžuje. Častým následkem bývá nepravidelný srdeční rytmus.
Příčiny
Dilatační kardiomyopatie je častější u velkých a obřích plemen a také u kokršpanělů.
Ve většině případů není přesná příčina onemocnění nalezena, ale vada je dědičná v určitých liniích boxerů a dobrmanů. Nedostatek aminokyselin taurinu a L-karnitinu může být příčinou u amerických kokršpanělů, zlatých retrívrů a novofundlandských psů. Mezi méně časté příčiny sekundární kardiomyopatie patří zánět srdečního svalu (myokarditida), hormonální problémy (štítná žláza, nadledviny) a vysoké dávky chemoterapeutika doxorubicinu.
Klinické příznaky
Příznaky se většinou objevují náhle. Jedny z prvních příznaků jsou snížená výkonnost, slabost a studené packy. Může se vyvinout kašel, ztráta chuti k jídlu a zrychlené, ztížené dýchání. Můžeme zaznamenat i zvětšené břicho naplněné tekutinou a ztrátu svaloviny.
Diagnostické testy
Než můžeme přistoupit k vyšetření srdce a dalších orgánů závislých na srdeční funkci, psi s vážnými příznaky musí být nejprve stabilizováni. Vyšetření může zahrnovat:
• rentgen hrudníku a břicha
• ultrazvukové vyšetření srdce
• v případě nepravidelného rytmu EKG
• laboratorní krevní testy včetně hormonálních a vyšetření tekutiny v dutině břišní
OŠETŘENÍ A NÁSLEDNÁ PÉČE
Možnosti léčby
Při vážném srdečním selhávání je pes většinou hospitalizován a stabilizován za použití léků podporujících tvorbu moči (např. Furosemid), kyslíkové terapie a odsátím tekutiny z hrudní a břišní dutiny. Potom co je pes stabilizován, pokračujeme už podáváním léků v tabletách jako např.:
• Furosemid, diuretikum, který je podáván většinou doživotně, může být kombinován s jinými diuretiky jako spironolactonem, udržujícím nízký objem tělních tekutin.
• pro zlepšení kvality života a snížení zadržování tekutin v těle mohou být použity ACE inhibitory enalapril, benazepril nebo ramipril.
• Pimobendan je novější lék který rozšiřuje cévy a zvyšuje sílu srdečního stahu. Je většinou používán v kombinaci s jinými léky, diuretiky a ACE inhibitory.
• Digoxin se používá u psů s vážnějším srdečním selháváním a velmi rychlým srdečním rytmem způsobeným arytmiemi, jako např. fibrilace síní.
• Stále probíhá výzkum betablokátorů a jejich vlivu na kvalitu života psů s dilatační kardiomyopatií.. Betablokátory, jako např. Carvedilol, se spolu s blokátory vápníkových kanálů používají ke zpomalení srdečního rytmu při fibrilaci síní.
• Komorové arytmie jsou většinou léčeny mediletinem, mexiletinem s atenololem nebo sotalolem.
Psi se srdečním selháváním by neměli být krmeni slanými jídly, ke snížení příjmu soli mohou být použity speciální diety s nízkým obsahem soli. Pokud váš pes trpí zároveň nedostatkem taurinu, bude mu přidáván do krmení. Jako zdroj může sloužit i rybí olej. Dilatační kardiomyopatie jako následek jiných chorob se může sama vyřešit jakmile se podaří vyléčit vyvolávající chorobu.
Následná péče:
Kontrola je většinou plánovaná 7-14 dní po zahájení terapie. Může zahrnovat rentgen hrudníku, laboratorní vyšetření krve nebo ultrazvuk srdce. Další kontroly jsou plánovány dle stavu pacienta a vyvolávající příčiny. Pravidelné kontroly jsou nezbytné většinou po zbytek života.
Prognóza
Pokud se zjistí příčina vzniku dilatační kardiomyopatie, která je poté ošetřena, je prognóza dobrá. Takoví pacienti se mohou vyléčit a po několik let nevykazovat žádné příznaky onemocnění. U psů kde dilatační kardiomyopatie není následkem jiných onemocnění, ale vadou srdce je prognóza různá. Dobrmani a boxeři žijí pouze několik týdnů nebo měsíců. Jiná plemena žijí rok a víc. Prognóza je horší u psů s fibrilací síní, městnavým srdečním selháváním nebo špatně léčitelnými komorovými arytmiemi.

  •